Produkty dostępne na terenie całego kraju!

Zbiornik na szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?



BANER promocja -10% 14.09
BANER promocja -10% 14.09 wąski

Zbiornik na szambo czy przydomowa oczyszczalnia ścieków?

To pytanie zadaje sobie każdy inwestor, który chce nabyć nieskanalizowaną działkę i musi w jakiś sposób zadbać o odprowadzenie ścieków. Kiedyś takich dylematów nie było – rozwiązaniem była instalacja szamb bezodpływowych. Obecnie na rynku popularne są bezodpływowe zbiorniki oraz przydomowe oczyszczalnie ścieków. W przypadku oczyszczalni ścieków są one wybierane ze względów ekologicznych oraz ekonomicznych. Dobrze jest jednak wiedzieć, że nie na każdej działce można je zainstalować. Dlatego przed zakupem działki warto sprawdzić jakie są warunki gruntowo – wodne, aby można było zastanowić się nad sposobem odprowadzania ścieków.

Tradycyjne szamba

Standardowe szamba nadal są popularnym sposobem na odprowadzanie ścieków z obiektów jedno- lub wielorodzinnych na terenach, które nie są skanalizowane. Bezodpływowe, szczelne zbiorniki na szambo wymagają regularnego opróżniania przez firmy asenizacyjne. Niestety jest to dość częste wywożenie, bo średni czas zapełniania zbiornika wynosi około 2 tygodnie, co w skali roku koszt takiego wywożenia może nas to wynieść ponad kilka tysięcy złotych. Bezwzględnie zabronione jest korzystanie z uszkodzonego zbiornika, z którego mogą przedostawać się nieczystości do gruntu. Użytkowanie zepsutego zbiornika będzie powodowało skażenie ziemi oraz pobliskich wód gruntowych, a co oznacza, że jest to też niebezpiecznie dla ludzkiego zdrowia czy życia. Tradycyjne szamba wykonywane są z betonu lub z tworzywa sztucznego. Betonowe zbiorniki są ciężkie co przekłada się na trudności z transportem oraz ich instalacją. Zbiorniki produkowane z betonu nie są w stanie również zagwarantować bezwzględnej szczelności W przypadku zbiorników wykonanych z tworzywa sztucznego takich problemów nie ma. Oferowane w centrum-sciekow.pl szamba są produkowane z ściśle wyselekcjonowanych materiałów jakimi są żywice poliestrowe i włókna szklane. Materiały te zapewniają niską wagę, a zarazem wysoką odporność na uszkodzenia i korozję chemiczną. Zbiorniki z laminatu można zamontować pod przejazdem, parkingiem oraz w ciężkich warunkach gruntowo-wodnych pod warunkiem, że będzie dobrany odpowiedni rodzaj zbiornika. Nie wymagają one dodatkowego uszczelniania, kotwiczenia w gruncie czy też obetonowania.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków

Oczyszczalnia ścieków to urządzenie, dzięki któremu ścieki zostają oczyszczone do tego stopnia, że można je wykorzystać do podlewania trawy, roślin ozdobnych albo odprowadzić do gruntu lub do wód powierzchniowych. Zatem produkty jakimi są przydomowe biologiczne oczyszczalnie ścieków są ekologiczne i bezpieczne dla środowiska. W porównaniu do szczelnych zbiorników bezodpływowych tylko raz na rok musi być wyciągnięty osad z oczyszczalni a koszt ich eksploatacji jest o wiele niższy niż jak to jest w przypadku szamb ekologicznych.

Przed rozpoczęciem instalacji trzeba dokonać zgłoszenia planowanych prac do starostwa. Podobnie jak w przypadku zbiorników należy czekać około 21 dni. Jeśli nie będzie sprzeciwu, możemy zacząć budowę.

Oczyszczalnia wraz z całym systemem odprowadzenia oczyszczonego ścieku potrzebuje więcej miejsca niż jak to jest w przypadku tradycyjnego szamba. Podobnie jak zbiornik bezodpływowy tak i oczyszczalnia musi być oddalona od innych obiektów znajdujących się na posiadanej posesji oraz na sąsiednich działkach. Jednym z wielu odbiorników ścieków trafiających z przydomowych oczyszczalni jest grunt. Odprowadzenie ścieku do gruntu jest możliwe w postaci drenażu rozsączającego, poletka rozsączającego oraz studni chłonnej. W przypadku, gdy grunt jest słabo chłonny lub są wysokie wody gruntowe odpowiednim odbiornikiem ścieku będzie kopiec rozsączający (poletko rozsączające w nasypie). Innym odbiornikiem ścieków może być rów, ciek wodny lub szczelny zbiornik.

Sprawdź naszą ofertę przydomowych biologicznych oczyszczalni na różne warunki gruntowo-wodne

Przydomowa oczyszczalnia i system odprowadzenia ścieków powinny być w odległości minimum 2 metry od granicy działki, 1,5 m od rurociągów z gazem i wodą oraz 0,8 m od kabli elektrycznych. Dla osadników oczyszczalni nie istnieją normy oddalenia od budynków mieszkalnych, drzew i wód gruntowych natomiast odprowadzenie ścieku do gruntu powinno być zamontowane w odległości minimum 5 m od domu mieszkalnego, 1,5 m od wód gruntowych i 3 m od drzew i krzewów. Od studni, z której jest czerpana woda pitna oczyszczalnie należy zamontować w odległości minimum 15 metrów, a drenaż, poletko rozsączające czy studnie chłonną w odległości 30 metrów.

 

 

Sprawdź naszą ofertę szczelnych zbiorników bezodpływowych na różne warunki gruntowo-wodne

Decydując się na szambo trzeba pamiętać o umiejscowieniu go na działce. Nie zajmuje ono zbyt dużo miejsca, natomiast musi być zainstalowane zgodnie z warunkami jakie znajdują się w rozporządzeniu ministerstwa infrastruktury.
Gdy pojemność zbiornika wynosi maksymalnie 10 metrów sześciennych, odległości powinny wynosić:
– minimum 15 metrów od studni,
– od okien i drzwi powinien wynosić co najmniej 5 metrów,
– od granicy sąsiedniej działki, ulicy lub chodnika – minimum 2 metry.
Instalację szamba należy zgłosić w starostwie, a do budowy szamba można przystąpić jeśli w ciągu 21 dni od złożenia dokumentów urząd nie wniesie sprzeciwu.

Gdy pojemność szamba jest większa i wynosi od 10 do 50 metrów sześciennych, odległości powinny wynosić:
od drzwi i okien – co najmniej 30 metrów,
od granicy sąsiadującej działki – co najmniej 7,5 metra,
od drogi czy chodnika – co najmniej 10 metrów.
W tym przypadku do urzędu należy zgłosić pozwolenie na budowę dołączając projekt budowlany. Na wydanie zgody na taką inwestycję urząd ma miesiąc, choć czasami ten okres może się wydłużyć.

 

Który produkt wybrać?

Koszt Inwestycji w szambo będzie zdecydowanie mniejszy. W przypadku użytkowania bezodpływowego zbiornika jego koszty eksploatacji są dość wysokie ze względu na to, że gromadzone w nim nieczystości trzeba wywozić co najmniej raz na dwa tygodnie. Budżet, który ma być przeznaczony na budowę przydomowej oczyszczalni ścieków powinien być średnio dwa razy większy niż ten przeznaczony na budowę zbiornika. Eksploatacja oczyszczalni nie kosztuje prawie nic. Pomijając koszty bakterii, prądu do dmuchawy, to największym wydatkiem w ciągu roku będzie wywóz osadu. Koszt tej usługi oscylują w granicach 200 zł.

Warto więc mieć na uwadze to, że wydatki poniesione na budowę oczyszczalni zwrócą się przeciągu kilku lat jej użytkowania. Ponadto, oczyszczalnie przy poprawnym ich użytkowaniu są bezzapachowe i bezpieczne dla środowiska.