Wybierz województwo w którym szukasz towaru lub usługi
Decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków, niezwykle ważne jest poznanie zasad jej prawidłowej eksploatacji. Jedną z czynności, którą powinno wykonywać się regularnie, jest uzupełnianie ilości dobrych bakterii odpowiedzialnych za prawidłowe działanie systemu. Zrobisz to z łatwością z pomocą specjalistycznych biopreparatów do oczyszczalni. Czym są i jak działają?
Biopreparaty do oczyszczalni to środki niezbędne do jej prawidłowego funkcjonowania. Naturalne i nietoksyczne substancje służą przede wszystkim do biodegradacji ścieków i usprawnienia działania systemu. Środki zawierają odpowiednio dobrane proporcje kolonii żywych bakterii, które bez problemu rozkładają odpady organiczne i wspomagają proces przemiany szkodliwych związków. Często znajdują się w nich także specjalne enzymy i grzyby. Właściwie przygotowane mikroorganizmy wpływają również pozytywnie na środowisko, oczyszczając ścieki z toksycznych substancji. Co więcej, to właśnie biopreparaty do oczyszczalni sprawiają, że urządzenia nie ulegają zapchaniu i nie wydzielają nieprzyjemnych zapachów. Ich główną zaletą jest odporność na zmiany temperatury i działanie detergentów.
Bakterie znajdujące się w biopreparatach do oczyszczalni żywią się węglowodanami, białkami i tłuszczami, których nie brakuje w odprowadzanych odpadach. Jednak upływ czasu może powodować powstawanie niewłaściwych warunków w środku systemu, uniemożliwiających pożytecznym mikroorganizmom prawidłowy rozkład materii organicznej. W efekcie powstają brzydkie zapachy, a w ściekach znajdują się chorobotwórcze drobnoustroje. Regularnie stosowane biopreparaty do oczyszczalni działają pozytywnie na kolonię żywych ustrojów w przydomowych urządzeniach, wspomagając ich aktywność i nie dopuszczając do zahamowania procesu ich rozwoju.
Ekologiczne środki wpływają pozytywnie na objętość ścieków po oddzieleniu od nich osadu. Regularne stosowanie biopreparatów do oczyszczalni pozwala na zmniejszenie ilości szkodliwych związków nawet do 90%, a tym samym gwarantuje wyeliminowanie ryzyka pojawienia się nieprzyjemnego zapachu. Substancje obniżają również koszt wywozu nieczystości, udrażniają przewody instalacji kanalizacyjnej i przedłużają trwałość samego systemu, umożliwiając mu prawidłowe działanie i chroniąc je przed powstawaniem usterek.
Wiele osób zastanawia się, czy regularne stosowanie biopreparatów do oczyszczalni jest właściwie konieczne. Oczywiście, że tak. Ścieki zawierają szkodliwe substancje, których nie usunie zwykłe, mechaniczne przefiltrowanie. Stosowanie tej metody uniemożliwia otrzymanie wody nadającej się do ponownego wykorzystania. Zrezygnowanie z regularnego uzupełniania mikroorganizmów wpływa na procesy zachodzące w osadniku gnilnym, w którym zaszczepienie dodatkowych bakterii jest niezbędne z prostego powodu – nie ma w nim wystarczającej ilości enzymów i kolonii, które poradziłyby sobie z oczyszczaniem ścieków w gospodarstwach domowych zamieszkiwanych przez kilka osób.