Wybierz województwo w którym szukasz towaru lub usługi
Przydomowe oczyszczalnie ścieków to doskonała alternatywa dla używanego od lat szamba. Wraz z rosnącą popularnością ekologicznych systemów producenci prześcigają się w dostarczaniu klientom rozwiązań, które nie tylko mają pozytywny wpływ na środowisko, ale także charakteryzują się wysokim komfortem eksploatacji. Nowoczesna technologia pozwala na wyeliminowanie nieprzyjemnych zapachów przy jednoczesnym obniżeniu kosztów użytkowania. Jak działa oczyszczalnia przydomowa ścieków i dlaczego warto zdecydować się na zamontowanie jej gospodarstwie?
Bez względu na rodzaj systemu, na który się zdecydujesz, sposób oczyszczalnia ścieków, pozostaje bez zmian. Proces można podzielić na dwa etapy – beztlenowy i tlenowy. Pierwszy z nich odbywa się w osadniku gnilnym, który może być jedno – lub wielokomorowy. W wyniku działania bakterii zachodzą procesy biologiczne, dzięki którym następuje fermentacja części osadu, prowadząca do jego rozkładu. Co ciekawe, płynne nieczystości przepływają do studzienki rozdzielczej dopiero po upływie kilku dni. Najczęściej są to 2-3 doby. Z kolei etap tlenowy ma miejsce po przejściu ścieków przez kosz filtracyjny. W tej fazie są one ponownie oczyszczane, a wszelkie szkodliwe substancje zostają usunięte.
W zależności od warunków glebowych i przestrzennych można zdecydować się na montaż drenażowej przydomowej oczyszczalni ścieków lub jej droższych odpowiedników – biologicznej i roślinnej, które zazwyczaj pojawiają się na działkach o małym rozmiarze lub wymagających uwarunkowań terenowych. Pierwszy rodzaj, który należy do systemów relatywnie tanich w utrzymaniu, składa się z drenażu rozsączającego lub złoża piaskowego bądź żwirowego. Rozwiązania z filtrem są w szczególności polecane gruntom słabo przepuszczalnym, podczas gdy tradycyjna technologia z drenażem może znaleźć się w glebie bez względu na jej rodzaj. W przypadku tego typu rozwiązania konieczne jest wstawienie kominków napowietrzających lub zastosowanie jednego, szerokiego tunelu drenującego.
Jak w takim razie działa przydomowa oczyszczalnia ścieków w odsłonie biologicznej? Kompaktowe systemy sprawdzają się doskonale w różnych rodzajach gleb, bez względu na poziom wód gruntowych. Rozwiązania z osadem czynnym lub złożem biologicznym są lekkie i bezproblemowe w instalacji. W trakcie przepływu nieczystości są poddawane działaniu urządzeń napowietrzających, dzięki którym oddziela się osad nadmierny, przepompowywany następnie do właściwego pojemnika. Z kolei biologiczna oczyszczalnia ścieków pozwala na wykorzystanie ich do celów gospodarczych, a sama w sobie może stanowić dekorację przydomowej działki. W tego typu systemach oczyszczanie przebiega w złożach glebowo-korzeniowych, a za usunięcie z nieczystości szkodliwych substancji są odpowiedzialne bakterie z korzeni roślin.
Skoro wiesz już, jak działa oczyszczalnia przydomowa ścieków, czas poznać powody, dla których warto zamontować ją w Twoim gospodarstwie. Oprócz niskich kosztów eksploatacji, pozytywnego wpływu na środowisko i małego ryzyka powstawania fetoru ekologiczne rozwiązania mogą pochwalić się wieloma innymi zaletami. Systemy są znakomitym dodatkiem do działek, w których nie ma możliwości podłączenia tradycyjnej sieci kanalizacyjnej. Co więcej, bezproblemowe użytkowanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy – oczyszczalnie należy uzupełniać łatwo dostępnymi bakteriami i enzymami.
Urządzenia mogą pochwalić się także trwałością, sprawiającą, że raz zamontowany system jest inwestycją na długie lata. Znakomicie radzą sobie z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi i są odporne na uszkodzenia. To, jak działa oczyszczalnia przydomowa ścieków, pozwala również na zapomnienie o konieczności wywożenia nieczystości i nieustannych obawach o przepełnienie zbiornika. Sam montaż rozwiązania może zostać przeprowadzony bez względu na warunki terenowo-gruntowe.